Widok zawartości stron
EURES (EURopean Employment Services) - Europejskie Służby Zatrudnienia
to sieć współpracy publicznych służb zatrudnienia i ich partnerów na rynku pracy, wspierająca mobilność w dziedzinie zatrudnienia na poziomie międzynarodowym i transgranicznym, w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego czyli w krajach Unii Europejskiej oraz Norwegii, Islandii, Liechteinsteinie, a także w Szwajcarii. Sieć EURES została powołana przez Komisję Europejską aby ułatwiać swobodny przepływ pracowników na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego poprzez:
- udzielanie bezrobotnym i poszukującym pracy pomocy w uzyskaniu odpowiedniego zatrudnienia zgodnie z prawem swobodnego przepływu pracowników w Unii Europejskiej;
- udzielanie pracodawcom pomocy w pozyskaniu pracowników o poszukiwanych kwalifikacjach zawodowych;
- inicjowanie i organizowanie kontaktów bezrobotnych i poszukujących pracy z pracodawcami;
- informowanie o warunkach życia i pracy oraz sytuacji na rynkach pracy, z uwzględnieniem występujących tam zawodów deficytowych i nadwyżkowych;
- przeciwdziałanie i zwalczanie pojawiających się przeszkód w mobilności zatrudnienia;
- informowanie pracowników publicznych służb zatrudnienia oraz związków zawodowych
i organizacji pracodawców o usługach EURES.
Sieć EURES nastawiona jest na informowanie, doradztwo i wspomaganie poszukujących pracy
z Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii, którzy chcą pracować w innym kraju członkowskim oraz pracodawców, którzy chcą rekrutować pracowników z innych krajów członkowskich.
Usługi EURES są ogólnodostępne oraz bezpłatne.
ZAPRASZAMY DO SKONTAKTOWANIA SIĘ Z ODPOWIEDNIM:
• Doradcą EURES lub Asystentem EURES z Wojewódzkiego Urzędu Pracy ( dane teleadresowe znajdują się na stronie www.eures.praca.gov.pl w dziale 'KADRA EURES')
• Pośrednikiem Pracy z Powiatowego Urzędu Pracy (w Grodzkim Urzędzie Pracy w Krakowie szczegółowe informacje nt. EURES można uzyskać w sali 100, stanowiska 1 i 2, tel. 12/68 68 151 lub 12/68 68 152)
PRZYDATNE STRONY INTERNETOWE:
www.eures.europa.eu - Europejski Portal Mobilności Zawodowej. To najważniejszy portal Unii Europejskiej dotyczący mobilności na rynku pracy,
www.eures.praca.gov.pl – polska strona EURES,
www.europass.org.pl – Krajowe Centrum Europass
www.eurodesk.org.pl - europejski program informacyjny dla młodzieży i osób pracujących z młodzieżą
www.oferty.praca.gov.pl – Centralna Baza Ofert Pracy
Akty prawne:
1. DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI z dnia 26 listopada 2012 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 492/2011 odnośnie do kojarzenia ofert zatrudnienia i wniosków o zatrudnienie oraz ich równoważenia oraz ponownego ustanowienia EURES (notyfikowana jako dokument nr C(2012) 8548)
(Tekst mający znaczenie dla EOG) (2012/733/UE)
2. Ustawa z 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r. poz. 645 z późn. zm.)
3. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji oraz trybu i sposobu prowadzenia usług rynku pracy (Dz.U. z 2014 r., poz. 667)
EUROPASS
Podstawowym prawem obywateli państw Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Ekonomicznego oraz Szwajcarii (UE/EOG) jest prawo swobodnego przepływu osób. Prawo to umożliwia podjęcie pracy na terenie ww. państw bez konieczności uzyskiwania zezwoleń na podjęcie pracy. Ważny jest zatem jednolity sposób zaprezentowania swoich kwalifikacji i doświadczeń zawodowych zrozumiale i czytelnie nie tylko w kraju ojczystym, ale w całej Europie. Życiorys zawodowy – Curriculum Vitae – powinien być napisany tak, aby był zrozumiany w krajach UE/EOG.
Taki cel przyświecał Komisji Europejskiej, która zaproponowała zestaw pięciu dokumentów o nazwie Europass, dotyczący dokumentowania i prezentowania kwalifikacji oraz kompetencji zawodowych na poziomie europejskim. Europass został następnie przyjęty w formie Decyzji przez Parlament Europejski i Radę UE 15 grudnia 2004 r., która obowiązuje od 1 stycznia 2005 r.
Europass obejmuje portfolio 5 dokumentów funkcjonujących w takiej samej formie na obszarze całej Europy (również w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz krajach kandydujących do UE).
Europass – dokumenty dla absolwentów kształcenia zawodowego:
Formularz CV jest dostępny we wszystkich językach UE na stronach portalu internetowego http://europass.cedefop.europa.eu/pl/home
Informacja przygotowana na podstawie broszury Portfolio Europass udostępnionej przez Krajowe Centrum Europass www.europass.org.pl oraz na podstawie informacji opublikowanych na Europejskim Portalu Europass