Uzyskanie informacji starosty o lokalnym rynku pracy w związku z ubieganiem się o wydanie zezwolenia na pracę cudzoziemca na terenie RP.
Pracodawca, który jest zainteresowany zatrudnieniem cudzoziemców z państw nienależących do UE/EOG musi uzyskać zezwolenie na pracę.
Zezwolenie na pracę wydawane jest przez właściwego wojewodę na czas określony, nie dłuższy niż 3 lata i może być przedłużone.
Do wniosku o wydanie zezwolenia podmiot powierzajacy wykonywanie pracy cudzoziemcowi dołącza informację starosty, wydaną nie wcześniej niż 180 dni przed dniem złożenia wniosku, a w przypadku uzasadnionych przez starostę – 90 dni przed dniem złożenia wniosku – jeżeli jest ona wymagana.
Wzory wniosków o wydanie lub przedłużenie zezwolenia, wzory oświadczeń znajdują się na stronie internetowej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego
Informacji dotyczących zezwoleń na pracę udziela:
Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców
Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie
Oddział do Spraw Cudzoziemców
ul. Przy Rondzie 6, parter (sala obsługi cudzoziemców)
tel. 12 39 21 579, 12 39 21 804
fax 12 42 23 019
www.malopolska.uw.gov.pl
1.Wysokość wynagrodzenia, która będzie określona w umowie z cudzoziemcem nie będzie niższa od wynagrodzenia pracowników wykonujących pracę porównywalnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku.
2.Podmiot powierzający wykonywanie pracy dołączy do wniosku o wydanie zezwolenia na pracę informację starosty właściwego ze względu na miejsce wykonywania pracy przez cudzoziemca o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy w oparciu o rejestr bezrobotnych i poszukujących pracy lub o negatywnym wyniku rekrutacji zorganizowanej dla pracodawcy, sporządzonej z uwzględnieniem pierwszeństwa dostępu do rynku pracy dla obywateli polskich oraz cudzoziemców, o których mowa w art. 87 ust. 1 pkt 1-11 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z dnia 13 stycznia 2015 r. (tekst jednolity, Dz. U. 2015, poz 149 z późn.zm.).
Pracodawca lub osoba przez niego upoważniona składa do urzędu pracy właściwego ze względu na miejsce wykonywania pracy przez cudzoziemca:
1. ofertę pracy (formularz oferty pracy w pliku pobierz .doc lub .pdf. , lub wypełnij formularz on line na stronie www.praca.gov.pl
2. wniosek o wydanie informacji starosty (pobierz .odt lub .pdf) w związku ze złożoną ofertą pracy,
3. informację o wyrażeniu zgody pracodawcy na kierowanie do niego kandydatów spełniających wymagania określone w ofercie pracy (lub braku zgody na kierowanie kandydatów).
Jaki jest tok postepowania Urzędu ze zgłoszoną ofertą pracy:
Jeżeli warunkiem wydania przez wojewodę zezwolenia jest uzyskanie przez podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi informacji starosty, starosta:
1) przyjmuje od podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi ofertę pracy;
2) niezwłocznie sprawdza, czy wśród osób zarejestrowanych w powiatowym urzędzie pracy są kandydaci spełniający wymagania określone w ofercie pracy;
3) informuje podmiot składający ofertę pracy o liczbie kandydatów spełniających wymagania określone w ofercie pracy,
4) w uzgodnieniu z podmiotem składającym ofertę pracy kieruje do niego kandydatów spełniających wymagania określone w ofercie pracy;
5) dokonuje analizy wysokości proponowanego wynagrodzenia w odniesieniu do wysokości wynagrodzenia w takim samym lub porównywalnym zawodzie lub rodzaju pracy;
7) w przypadku, gdy wydał informację o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi, kieruje kandydatów spełniających wymagania określone w ofercie pracy, niebędących obywatelami polskimi i cudzoziemcami, o których mowa w art. 87 ust. 1 pkt 1–11 ustawy, do podmiotu składającego ofertę pracy, w uzgodnieniu z tym podmiotem.
Referat ds. Obsługi Zatrudnienia Cudzoziemców
pokój 218
ul Wąwozowa 34
31-752 Kraków
tel. 12 68 68 218