Na obszarze działania Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie okres pobierania zasiłku wynosi 180 dni, natomiast 365 dni dla bezrobotnych:
Osobom, które ubiegają się o zasiłek dla bezrobotnych po okresach zatrudnienia lub okresach ubezpieczenia w krajach członkowskich Unii Europejskiej, decyzję w sprawie nabycia prawa do zasiłku wydaje po zarejestrowaniu się jako osoba bezrobotna w Grodzkim Urzędzie Pracy w Krakowie Marszałek województwa.
W przypadku, gdy bezrobotny spełnia warunki do nabycia prawa do zasiłku po zatrudnieniu przebytym na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, a okresy wykonywania pracy w innym państwie członkowskim UE mogą mieć wpływ na wysokość tego świadczenia decyzję wydaje starosta. Marszałek województwa w takich sytuacjach orzeka tylko o ustaleniu wysokości zasiłku.
Roszczenia do należnych a nie pobranych kwot zasiłków dla bezrobotnych oraz innych świadczeń finansowanych z Funduszu Pracy ulegają przedawnieniu z upływem 6 miesięcy od dnia postawienia ich do dyspozycji.
Bezrobotnemu uprawnionemu w tym samym okresie do stypendium oraz zasiłku, przysługuje prawo wyboru świadczenia.
Okres pobierania zasiłku ulega skróceniu o okres zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych, robót publicznych oraz o okres odbywania stażu, szkolenia lub przygotowania zawodowego dorosłych przypadający na okres, w którym przysługiwałby zasiłek, oraz o okresy nieprzysługiwania zasiłku, o których mowa w art. 75 ust. 1-3 ustawy.
Wysokość zasiłku wynosi miesięcznie:
1/ 831,10 zł – w okresie pierwszych 90 dni posiadania prawa do zasiłku,
2/ 652,60 zł – w okresie kolejnych dni posiadania prawa do zasiłku.
Szczegółowe informacje dot. stawek, kwot oraz wskaźników dostępne są pod adresem: http://psz.praca.gov.pl/rynek-pracy/stawki-kwoty-wskazniki
Bezrobotnemu, który spełnił warunki konieczne do przyznania prawa do zasiłku dla bezrobotnych
i którego łączne okresy zatrudnienia, prowadzenia działalności (staż pracy), wynoszą:
do 5 lat stażu pracy- przysługuje zasiłek w wysokości 80% zasiłku podstawowego,
od 5 do 20 lat stażu pracy – przysługuje zasiłek w wysokości 100% zasiłku podstawowego,
co najmniej 20 lat stażu pracy – przysługuje zasiłek w wysokości 120% zasiłku podstawowego
Zasiłek dla bezrobotnych podlega waloryzacji z dniem 1 czerwca i jest wypłacany w okresach miesięcznych z dołu. Zasiłek za niepełny miesiąc ustala się, dzieląc kwotę przysługującego zasiłku przez 30 i mnożąc przez liczbę dni kalendarzowych przypadających w okresie, za który przysługuje zasiłek.
Bezrobotny, który utracił status bezrobotnego na okres krótszy niż 365 dni z powodu podjęcia zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, pozarolniczej działalności, uzyskiwania przychodu w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie, odbywania szkolenia lub stażu organizowanego przez inny podmiot niż powiatowy urząd pracy i ponownie zarejestruje się po okazaniu odpowiedniego dokumentu (świadectwa pracy, zaświadczenia) w okresie 14 dni od dnia ustania zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, zaprzestania prowadzenia pozarolniczej działalności, uzyskiwania przychodu w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie, zakończenia szkolenia lub stażu organizowanego przez inny podmiot niż powiatowy urząd pracy, posiada prawo do zasiłku na czas skrócony o okres pobierania zasiłku przed utratą statusu bezrobotnego oraz o okresy, o których mowa w art. 73 ust. 4 ustawy.
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (art. 41 ust. 1b, 71–73, 75,76, 79)